Biseksüel Görünürlük Günü Kutlandı!

Biseksüel Görünürlük Günü Kutlandı!

 

LADEG+ olarak 23 Eylül cumartesi günü Biseksüel Görünürlük Günü için yaptığımız çağrıyla LGBTİ+lar, aileleri ve yakınları ile bir araya geldik. Amacımız dünya genelinde Biseksüel Görünürlük Günü için duyulan heyecana ortak olmak, biseksüellik nedir, ne değildir, bifobi nedir konularını ele alarak toplumda farkındalık yaratmak ve bu günü kutlamaktı.

Biseksüel Görünürlük Günü’nün tarihçesinden bahsedilerek başlayan panel, biseksüelliğin ne olmadığı konuşularak devam etti. İnsanların kafasında yer edinmiş olan kalıpyargılara ve önyargılara ve bunların içerdiği monoseksizme, heteroseksizme ve biseksüel dışlayıcılığa değinildi. Devamında biseksüelliğin geniş tanımına ve ardından LGBTİ+ komünitesi içinde ve dışında maruz kalınan bifobi tartışıldı.

 

Sonrasında ebeveynler perspektifinden biseksüellik ele alınarak deneyim aktarımı gerçekleştirildi. Bireylerin, ailelerine ve yakınlarına açılma süreçlerinde daha iyi karşılanabileceğini düşündükleri için biseksüel yönelimi kullandıkları, daha sonra gerçek yönelimlerini açıkladıklarını bu durumun hem biseksüel yönelimin geçiş süreci olarak algılanmasına hem de aileler ve yakınları için kafa karışıklığına, açılma sürecinin daha anlaşılmaz olmasına ve uzamasına sebep olduğu paylaşıldı.

Kısa bir forumun ardından #stillbisexual (#halabiseksüel) etiketiyle paylaşılan videoların izlenmesiyle gün tamamlandı.

Etkinliğimiz Bi Visibility Day ‘de yer aldı. Aşağıdaki linkten görüntüleyebilirsiniz.
http://www.bivisibilityday.com/biseksuel-gorunurluk-gunu-in-istanbul/

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*